Sztuki wizualne


16 Mar 2019
Sztuki wizualne

 

Marianna Zabawa - choreografia, montaż, opracowanie graficzne
Jana Moroz - dźwięk, kamera, montaż, animacje, opracowanie graficzne
Kinga Gliś - kamera, opracowanie graficzne


Projekt pt. Inside the Egg, 2019 rok.

Wideo inspirowane esejem Donny J. Haraway pt: A Cyborg Manifesto. Człowiek jako chimera i cyborg (hybryda organizmu i maszyny). Kreatura pochodząca jednocześnie ze świata realnego i z fikcji. Bliskość oraz intymność pomiędzy maszyną a człowiekiem zniewala go i modyfikuje. Dlatego ten stwarza wykreowany „język”, który ma go wyzwolić spod wpływu mechanizmu, czyniąc z niego teren produkcji, reprodukcji i imaginacji.
Jajo symbolizuje zarówno bezpieczne schronienie (gniazdo) jak i więzienie, z którego trzeba się wydostać (pisklę przebijające skorupę). Natomiast królik odnosi się do odrodzenia, przemiany, zmartwychwstania. Dzięki wykreowanemu językowi, zniewolony człowiek, niczym Alicja z Krainy Czarów szukająca drogi do dorosłości, odnajduje drogę do cyber-wolności. Pozostaje sam. Staje się wolną chimerą pozbawioną fikcyjnych wpływów maszyn.


Marianna Zabawa (ur. w 1998 r. w Tarnowie) – studentka pierwszego roku na Wydziale Sztuki i Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pasjonuje się tańcem współczesnym. Obecnie tańczy w grupie założonej przez Krakowskie Centrum Choreograficzne. W ciągu 15 lat kariery tanecznej brała udział w licznych warsztatach tanecznych oraz choreograficznych. Zdobyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski Cheerleaders oraz wicemistrzostwo Europy. Pracowała z zawodowymi tancerzami, biorąc udział w spektaklach teatru tańca.

Kinga Gliś (ur. w 1996 r. w Katowicach) – studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z której zrezygnowała na rzecz Sztuki i Mediów na Uniwersytecie Pedagogicznym. Obecnie jest studentką pierwszego roku. Zainteresowana jest fotografią, filmem oraz grafiką. Pomagała (jako wolontariusz i nie tylko) w organizacji wielu festiwali, między innymi Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Unsound, Festiwalu Nowe Horyzonty, Ars Independent, Ars Cameralis oraz podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Do jej pasji należy również język hiszpański.

Jana Moroz (ur. w 1997 r. w Lachowiczach na Białorusi) – studentka trzeciego roku studiów I stopnia na Wydziale Intermediów na ASP w Krakowie oraz pierwszego roku na Wydziale Sztuki i Mediów na Uniwersytecie Pedagogicznym. Zajmuje się sztuką audiowizualną, głównie animacją 3d, muzyką, fotografią i wideo. W latach 2018-2019 brała udział w wydarzeniach artystycznych, takich jak „Cracow Gallery Weekend Krakers”, „Nadmiar”, „Wodawater”, „Piekło/Niebo”, „Baśniowy Melanż” i innych.

/*script src="/templates/acerola/js/isotope.pkgd.min.js">