Sztuki wizualne


16 Mar 2019
Sztuki wizualne

Czym dla mnie jest Eksperyment?

Z pozoru wydawać by się mogło, że moje obrazy leżą na przeciwległym biegunie słowa eksperyment. Czy tak jest na pewno?
Według mnie eksperyment nie jest działaniem po omacku, nie musi być szalony
i nieprzewidywalny w swojej formie. Samo poszukiwanie, próbowanie czegoś na nowo, to przecież elementy procesu kształcenia, który sam w sobie wymaga od nas wyjścia z własnej strefy komfortu.
Od samego początku było dla mnie ważne nauczenie się wszystkiego od podstaw: pracy nad warsztatem, umiejętności wychwytywania błędów, świadomości estetycznej. Czy więc bez znajomości technicznych podstaw jestem w stanie świadomie prowadzić poszukiwania artystyczne?
Cenię sam element przypadkowości w eksperymentowaniu. Myślę, że w mojej pracy jest on znacznie bardziej widoczny w samym procesie tworzenia, niż w jego efekcie.


Sylwia Rams (ur. 5 stycznia 1995 r. w Nowym Sączu) – od 2015 roku do chwili obecnej studiuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2013 roku odbyła staż i praktyki zagraniczne dla osób kształcących/szkolących się zawodowo we Włoszech (Marina Romea). Pozostaje pod urokiem techniki olejnej. Najważniejsze są dla niej osobiste emocje wpływające na klimat dzieła, oddziaływujące na kolor i kompozycję. Od dawna bliskie jest jej malarstwo młodopolskich malarzy, takich jak Józef Pankiewicz czy Wojeciech Weiss. Inspiruje się również XX-wiecznymi mistrzami nastrojowego realizmu, m.in. Vilhelmem Hammershøi, Andrew Wyethem. Malarka, poprzez obserwację życia codziennego, dąży do interpretowania zjawisk, które ją intrygują. Głównym zagadnieniem w jej twórczości jest człowiek, natura, emocje i światło, a w szczególności portret psychologiczny.
www.ramssylwia.wordpress.com

/*script src="/templates/acerola/js/isotope.pkgd.min.js">